2 000 Kč Pozdní gotika kamenná kašna v Kutné Hoře - Špičková kvalita (proof)
Pamětní zlatá mince 2000 Kč z cyklu Deset století architektury.
Kvalita: Proof
Náklad: 3300 ks
Emise: 20.03.2002
Pamětní zlatá mince 2000 Kč z cyklu Deset století architektury.
Kvalita: Proof
Náklad: 3300 ks
Emise: 20.03.2002
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu. Barva karty je červená. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.
Ražbu provedla Bižuterie Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně vlevo od kompozice heraldických zvířat.
Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován, hrana je hladká.
Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hrubá hmotnost mincí je 6,22 g, průměr 20 mm a síla 1,40 mm. Stejně jako u každé ražby zlatých dvoutisícikorun jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,062 g a v ryzosti zlata nahoru 0,01%.
Na lícní straně je v horní části mincovního pole umístěna volná kompozice stylizovaných heraldických zvířat ze zemských znaků, českého lva, moravské a slezské orlice. Český lev je uprostřed mezi oběma orlicemi. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v opisu při spodním okraji mince. Pod kompozicí heraldických zvířat je v řádku označení nominální hodnoty mince "2000 Kč". Při horním okraji mince je opis "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY", jehož jednotlivá slova jsou od sebe oddělena drobným ornamentálním dekorem. Ústředním motivem rubové strany je vyobrazení kamenné kašny v Kutné Hoře ve stylizovaném perspektivním pohledu. Při okrajích mince je opis "POZDNÍ GOTIKA KUTNÁ HORA KAMENNÁ KAŠNA", jehož jednotlivá slova jsou podobně jako u opisu na lícní straně od sebe oddělena drobným ornamentálním dekorem. Spojené iniciály jména autora návrhu, Josefa Oplištila, jsou v levé spodní části mince.